Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym jest i do czego służy kubeczek menstruacyjny? Odpowiadamy na najważniejsze pytania

Aneta Nowosińska
Aneta Nowosińska
Oana Cristina/Unsplash
Kubeczek menstruacyjny to ekologiczna alternatywa dla jednorazowych podpasek i tamponów. Ten innowacyjny produkt zyskał już pokaźne grono zwolenniczek na całym świecie. Jego stosowanie może jednak budzić wątpliwości u części kobiet. Co ile wymienia się kubeczek menstruacyjny? Czy może wejść za głęboko? Czy jest zdrowy? Sprawdźcie!

Jak czytamy w raporcie z badania przeprowadzonego na zlecenie Kulczyk Foundation w 2020 roku, szacuje się, że w ciągu całego swojego życia kobieta zużywa przeciętnie około 10 tys. sztuk podpasek i tamponów, co daje łącznie 100 kilogramów artykułów higienicznych. To duże obciążenie nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również portfela, zwłaszcza w dobie rosnących cen. Istnieją jednak ekologiczne i przystępne cenowo alternatywy dla środków higienicznych. Jednym z nich jest kubeczek menstruacyjny.

Kubeczek menstruacyjny - czym jest i do czego służy?

Kubeczek menstruacyjny to innowacyjny produkt, który zyskał pokaźne grono zwolenniczek na całym świecie. Jest on bezpieczną i ekologiczną alternatywą dla podpasek oraz tamponów - jeden kubeczek powinien wystarczyć na około 10 lat używania. Ten elastyczny, wykonany z silikonu medycznego "kieliszek" umieszcza się w pochwie tak, by jego otwór skierowany był ku szyjce macicy. Kubeczek nie wchłania krwi, lecz zbiera ją w swoim wnętrzu, co sprawia, że jest on produktem wielorazowego użytku. Po kilku lub kilkunastu godzinach produkt należy wyjąć, opróżnić z krwi menstruacyjnej, umyć pod bieżącą wodą i zaaplikować ponownie. Odpowiednio założony przylega do ścian pochwy, nie przesuwa się, nie przecieka i jest całkowicie niewyczuwalny. Doskonale sprawdza się zarówno w ciągu dnia, jak i nocą. Kubeczek menstruacyjny, w zależności od producenta, występuje w kilku rozmiarach: od S do XL. Mniejsze polecane są dla nieródek, a większe - dla kobiet po porodzie.

Co ile wymienia się kubeczek menstruacyjny?

Wiele kobiet zastanawia się, z jaką częstotliwością należy wymieniać kubeczek menstruacyjny. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od obfitości miesiączki. Faktem jest, że kubeczek menstruacyjny zbiera więcej krwi niż podpaski i tampony. Odpowiednio założony, powinien wystarczyć na około 4-8 godzin nieustannego użytku. Może się jednak zdarzyć, że panie, których miesiączki są wyjątkowo obfite, będą musiały opróżniać go częściej, np. co 3-5 godzin.

Czy kubeczek menstruacyjny może wejść za głęboko?

Obawa przed utknięciem kubeczka w pochwie i problemu z jego wyjęciem sprawia, że niektóre kobiety odwlekają decyzję o jego zakupie lub całkowicie z niej rezygnują. Warto jednak pamiętać, że pochwa nie jest studnią bez dna i nie ma możliwości, by kubeczek zgubił się w jej wnętrzu. Produktu nie trzeba też wkładać tak głęboko, jak tamponu. U kobiet z długą szyjką macicy może jednak zdarzyć się, że przesunie się on ku górze, co może sprawić problemy podczas jego wyjmowania. Co zrobić w takim przypadku? Pierwszą i najważniejszą zasadą jest zachowanie spokoju. Stres sprawia, że mięśnie dna miednicy spinają się i mogą utrudnić cały proces. Pomocna może okazać się ciepła (ale nie gorąca!) kąpiel lub prysznic, a także kurczenie i rozluźnianie mięśni dna macicy, aby przesunąć go w dół. Jeśli kubeczek da się już wyczuć palcami, należy ścisnąć jego podstawę tak, aby odessał się od ścian pochwy, a następnie pociągnąć w dół. Nie wolno ciągnąć go na siłę, ponieważ takie działanie w niczym nie pomoże, a za to wywoła ból i dyskomfort! W zlokalizowaniu kubeczka w pochwie może również pomóc łodyżka lub pętelka znajdująca się na jego końcu.

Czy kubeczek menstruacyjny jest zdrowy?

Kubeczek menstruacyjny wykonany jest z silikonu medycznego, czyli materiału wykorzystywanego m.in. do produkcji plastrów, opatrunków oraz wielu produktów medycznych, np. masek, cewników, sztucznych kończyn. Materiał ten jest biokompatybilny, czyli dobrze tolerowany przez ludzki organizm, a to tylko jedna z jego zalet. Przed zakupem warto upewnić się, z jakiego materiału wykonany jest kubeczek, oraz zapoznać się z markami i dystrybutorami obecnymi na rynku. Używanie kubeczka menstruacyjnego pochodzącego z niepewnych źródeł, np. chińskich stron, może być niebezpieczne dla zdrowia!

Używanie kubeczka menstruacyjnego, podobnie jak innych produktów dopochwowych, może zwiększać ryzyko bardzo rzadkiego, ale niebezpiecznego zespołu wstrząsu toksycznego (TSS), który jest wynikiem infekcji bakteryjnej. TSS wywołuje toksyna TSS-1 wytwarzana przez gronkowca złocistego. Jego objawy przypominają grypę. Należą do nich: wysoka gorączka, wymioty, zawroty głowy, biegunka, zaczerwienienie warg, języka i oczu, wysypka podobna do oparzenia słonecznego, dreszcze, ból gardła, osłabienie, kaszel, bóle kostno-stawowe, spadek ciśnienia, przyspieszony rytm serca.

Kubeczek należy wyjmować co najmniej raz na 8 godzin i przepłukiwać go wodą lub myć delikatnym detergentem na bazie wody, np. płynem do higieny intymnej. Przed i po miesiączce należy go wysterylizować przy pomocy specjalnego pojemniczka i mikrofalówki lub wygotować. Można również stosować tabletki do sterylizacji akcesoriów dziecięcych. Przed włożeniem lub wyjęciem kubeczka konieczne jest umycie lub zdezynfekowanie rąk.

Stosujecie kubeczek menstruacyjny? Dlaczego tak lub dlaczego nie? Dajcie znać w komentarzach!

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na shownews.pl shownews.pl