Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znani, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim | UNIKALNE ZDJĘCIA

Aldona Kleczkowska
Aldona Kleczkowska
AKPA (2), CEZARY PIWOWARSKI/WIKIPEDIA
Powstanie Warszawskie to największy wolnościowy zryw do jakiego doszło w okupowanej Europie. Do walki w Powstaniu Warszawskim stanęło około 50 tysięcy osób. Wśród bohaterów znalazły się osoby, które po latach zostały wielkimi gwiazdami filmowymi. Jacy znani Polacy znaleźli się w gronie powstańców?

Spis treści

Alina Janowska

Alina Janowska brała udział w Powstaniu Warszawskim od pierwszego do ostatniego dnia. Była łączniczką, a do jej obowiązków należało także sprzątanie kwater i dbanie o posiłki. Należała do batalionu "Kiliński". Podczas zrywu nosiła pseudonim "Alina", ale przezywano ją "Setką". Do Powstania przyłączyła się, mając na sobie białą bluzkę ozdobioną broszką, marynarkę i spódnicę. Była popularną aktorką, która w ostatnich latach znana była głównie za sprawą roli w serialu “Złotopolscy”. Zmarła w 2017 roku, miała 94 lata.

Irena Kwiatkowska

Irena Kwiatkowska w czasie II wojny światowej była żołnierzem Armii Krajowej, a podczas Powstania Warszawskiego łączniczką. Jak dowiadujemy się z książki “Artyści ‘44”, gdy przebiegała przez ostrzeliwaną ulicę, uskakiwała, biegła zygzakiem. Byle nie być przewidywalną. Grała też w teatrze powstańczym w szpitalach i piwnicach. Za swoje zasługi została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Nosiła pseudonim Katarzyna. W późniejszych latach znana była jako Kobieta Pracująca z serialu “Czterdziestolatek”. Odeszła w 2011 roku, w wieku 98 lat.

Danuta Szaflarska

Łączniczką była także Danuta Szaflarska, działa pod pseudonimem "Młynarzówna". Przed wybuchem Powstania Warszawskiego pracowała w teatrach i występowała na scenie. Udział w patriotycznym zrywie zmienił jej życie i już pierwszej nocy budowała ona barykady w Śródmieściu. Podczas spotkania wykazywała się ona ogromną intuicją.

- Nie wiem, jak to się stało, ale przeczuwałam niebezpieczeństwo. Często przeprowadzałam labiryntem przejść ludzi… Zdarzyło się, że nagle krzyknęłam: – Stać! I za chwilę łomot padającego pocisku. Gdybyśmy wyszli – zginęlibyśmy. Czy się bałam? Bałam się bomb, szrapneli, granatów. Bałam się o mamę, która tak dzielnie mi towarzyszyła i opiekowała się Marysią. Bałam się o męża, który występował z koncertami… - wspominała Szaflarska w książce “Artyści ‘44” Agnieszki Cubały.

Danuta Szaflarska zmarła w 2017 roku, dożywając 102 lat.

Małgorzata Lorentowicz

Małgorzata Lorentowicz była polską aktorką znaną z filmu “Kogel-mogel”, pisarką, publicystką i działaczką społeczną. Jako młoda dziewczyna przeżyła okres II wojny światowej i uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim. Działała w szeregach zgrupowania “Kryska” jako łączniczka i sanitariuszka. Nosiła pseudonim Duda. Zmarła w 2005 roku, w wieku 78 lat.

Znani, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim | UNIKALNE ZDJĘCIA

Krystyna Zachwatowicz-Wajda

Krystyna Zachwatowicz-Wajda, pseudonim “Czyżyk”, była historyczką sztuki, scenografką teatralną oraz filmową, aktorką, a także żoną znanego polskiego reżysera filmowego, Andrzeja Wajdy. Podczas Powstania Warszawskiego Krystyna była jednym z wielu młodych ludzi, którzy walczyli o wolność swojego miasta. 14-letnia Zachwatowicz była sanitariuszką i łączniczką Harcerskiej Poczty Polowej. Wspólnie z innymi ochotnikami, niosła pomoc rannym i działała na terenie warszawskiego Starego Miasta, gdzie toczyły się najbardziej zacięte walki. W 2023 roku skończyła 93 lata.

Leon Niemczyk

Leon Niemczyk był wybitnym polskim aktorem teatralnym i filmowym, którego kariera rozkwitła po II wojnie światowej. Warto dodać, że jest rekordzistą pod względem zagranych ról. Szacuje się, że było ich ponad 500. Podczas Powstania Warszawskiego, w wieku 21 lat, również włączył się do walki o wolność Warszawy. Niemczyk zajmował się m.in. przeprowadzaniem ludzi kanałami. Zmarł w 2005 roku w wieku 83 lat.

Andrzej Łapicki

Andrzej Łapicki był legendarnym wręcz polskim aktorem teatralnym i filmowym, który również brał udział w Powstaniu Warszawskim. Był żołnierzem Armii Krajowej i walczył w Oddziale VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy) - "brygada teatralna" Leona Schillera. Zmarł w 2012 roku w wieku 88 lat.

Henryk Chmielewski

Henryk Chmielewski, znany bardziej jako Papcio Chmiel, był polskim rysownikiem, ilustratorem i twórcą komiksów. W czasie powstania warszawskiego był żołnierzem w stopniu starszego strzelca w szeregach 7 pułku piechoty AK "Garłuch". Nosił pseudonim Jupiter. Zmarł w 2021 w wieku 97 lat.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz. Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź ShowNews.pl codziennie. Obserwuj ShowNews.pl

Polub ShowNews.pl na Facebooku i bądź na bieżąco z najnowszymi plotkami ze świata show-biznesu!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na shownews.pl shownews.pl