MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy retinol można stosować latem? Retinoidy a słońce

Martyna Piotrowska
Freestocks/Unsplash
Retinol i jego pochodne cieszą się dużą popularnością ze względu na właściwości odmładzające. Jak co roku, gdy pojawia się słońce, wielu z nas zastanawia się: czy można stosować retinoidy latem? Co z opalaniem? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące stosowania retinolu i jego pochodnych w okresie wiosenno-letnim.

Retinol uznawany jest za jedną z najskuteczniejszych substancji aktywnych. Choć jego stosowanie niesie szereg korzyści dla naszej skóry, należy pamiętać, by zachować ostrożność i stosować się do pewnych zasad. Jedną z nich jest konieczność przejścia długotrwałego procesu retynizacji, czyli zbudowanie tolerancji na retinoidy. Ponadto należy pamiętać, że retinoidy uwrażliwiają skórę na działanie promieni słonecznych. Jeśli jednak zrezygnujemy ze stosowania kosmetyków z witaminą A w okresie wiosenno-letnim, jesienią potrzebne będzie ponowne przejście procesu retynizacji, a zatem przyzwyczajenie skóry do ich stosowania oraz stopniowe zwiększanie częstotliwości aplikacji. Pojawia się zatem ważne pytanie: czy retinol można stosować latem? Co z opalaniem?

Retinol latem: czy można stosować?

W ostatnim czasie retinol bije rekordy popularności; pokochaliśmy go za działanie przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe. Znajdziemy go w kosmetykach zarówno budżetowych, jak i klasy premium, a popularne marki proponują konsumentom kremy, sera, peelingi czy maski z retinolem. Czy należy zrezygnować ze stosowania ich latem? Odpowiedź brzmi: nie ma takiej potrzeby.

Poleca się stosować retinol latem, należy jednak pamiętać o korzystaniu z kremów z wysokimi filtrami na co dzień (co powinno się robić przez cały rok, niezależnie od pogody). Co ważne, konieczna jest regularna reaplikacja SPF, dzięki której unikniemy skutków ubocznych, takich jak przebarwienia, podrażnienie czy łuszczenie skóry.

Dzięki stosowaniu retinoidów w okresie wiosenno-letnim możliwe będzie stałe czerpanie korzyści z jego działania, unikniemy również konieczności budowania na nie tolerancji po kilkumiesięcznej przerwie. Istotnym jest, by stosować pochodne witaminy A wieczorami (najlepiej ok. 2-3 razy w tygodniu, w niewielkim stężeniu), a jeśli dopiero zamierzamy rozpocząć przygodę z retinolem - lepiej wprowadzić go do pielęgnacji poza sezonem. W każdym wypadku dbajmy o dobre nawilżenie skóry.

Retinol a opalanie

Podczas stosowania retinolu powinno się unikać nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne, zatem w sezonie letnim warto nosić nakrycia głowy i unikać opalania. Co, gdy wybieramy się na urlop nad morze lub do ciepłych krajów? Najlepszym wyjściem będzie przerwanie kuracji retinoidami - najlepiej na miesiąc przed planowanym wyjazdem. Pozwoli to uniknąć przebarwień, poparzeń słonecznych i innych skutków ubocznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na shownews.pl shownews.pl