Miliony Polaków żyją w błędzie! Połączenie sody i octu wcale nie pomoże przy sprzątaniu

Aneta Nowosińska
Aneta Nowosińska
123rf.com
Soda w połączeniu z octem uznawana jest za tani, ekologiczny i skuteczny środek czyszczący. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że stosowanie ich razem jest bezcelowe. Soda i ocet znacznie lepiej poradzą sobie z zabrudzeniami, jeśli będziemy stosowali je oddzielnie. Sprawdźcie, dlaczego!

Coraz więcej osób sięga po środki czyszczące z bezpiecznych, nieszkodliwych dla zdrowia składników. Niektórzy robią je sami, wykorzystując łatwo dostępne produkty, na przykład olejki eteryczne, sodę, płatki mydlane, kwasek cytrynowy, ocet oraz boraks. Największą popularnością cieszą się ocet i soda, które stosowane jednocześnie rzekomo poradzą sobie z każdym brudem. Niestety, to jeden z wielu wciąż powtarzanych mitów. Soda z octem wcale nie tworzą cudownego i taniego środka czyszczącego. Stosowanie ich razem jest bezcelowe.

Soda i ocet - dlaczego nie warto ich łączyć?

Soda połączona z octem wytwarzają pianę, która wygląda efektownie, ale nie ma żadnych właściwości czyszczących. Ocet to wodny roztwór kwasu octowego o kwaśnym odczynie. Z kolei soda oczyszczona (wodorowęglan sodu) jest słabą zasadą. Połączenie tych dwóch substancji prowadzi do reakcji chemicznej, w wyniku której powstają woda, dwutlenek węgla (odpowiadający za efektownie wyglądającą pianę) oraz octan sodu. Ten ostatni związek chemiczny wykorzystuje się jako konserwant oraz regulator kwasowości. Można go znaleźć w składzie wielu produktów spożywczych pod numerem E262. Poza tym jest on składnikiem aktywnym ogrzewaczy termicznych, np. ogrzewaczy do rąk czy kompresów. Octan sodu nie ma właściwości czyszczących, a soda i ocet znacznie lepiej działają oddzielnie.

Soda do sprzątania - jak jej używać?

Soda doskonale nadaje się do czyszczenia zabrudzeń z tłuszczów, farb, olejów, wosków czy sadzy. W połączeniu z płynem do zmywania poradzi sobie z przypalonymi garnkami. Wyczyści również zabrudzone kafelki, wannę, umywalkę, sedes, kuchenkę, zlew ze stali nierdzewnej czy osady z kawy i herbaty. Soda oczyszczona może także pomóc w usunięciu przykrych zapachów z lodówki. Substancji tej nie należy stosować jednak na wszystkie powierzchnie. Soda może uszkodzić blaty wykonane z kamieni naturalnych lub drewna, porysować lustra oraz szklano-ceramiczne płyty kuchenne.

Ocet do sprzątania - kiedy się sprawdzi?

Octem spirytusowym można wyczyścić pralkę, lodówkę, zmywarkę, zacieki na kranach w kuchni i łazience, kabinę prysznicową, lustra i okna oraz przypalony tłuszcz, np. na okapie kuchennym. Świetnie sprawdzi się on również do odkamieniania czajnika. Podobnie jak w przypadku sody, octu nie należy stosować na wszystkie powierzchnie. Nie sprawdzi się on do czyszczenia żelazka, blatów kamiennych i drewnianych czy ekranów sprzętów elektronicznych.

Z Gwiazdami - Magdalena Ogórek - zapowiedź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na shownews.pl shownews.pl