Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty? Metody wybielania zębów i cena

Aneta Nowosińska
Aneta Nowosińska
Ozkan Guner/UNSPLASH
Wybielanie zębów to jeden z najczęstszych zabiegów wykonywanych w gabinetach i klinikach stomatologicznych. Piękny, śnieżnobiały uśmiech poprawia samopoczucie i pozwala odzyskać pewność siebie, zwłaszcza w przypadku osób, które borykały się z kompleksami na punkcie ciemnego lub żółtego koloru szkliwa. Wybielanie zębów u dentysty wykonywane jest najczęściej dwoma metodami: nakładkową lub lampą. Ile trzeba zapłacić za tego typu zabieg? Sprawdźcie, na czym polega i ile kosztują poszczególne sposoby wybielania zębów u dentysty.

Wybielanie zębów u dentysty - metody

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym nie należy do najtańszych, ale efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu. To dlatego tak wiele osób decyduje się na oddanie w ręce specjalistów. Wybielanie zębów u dentysty najczęściej przeprowadzane jest jedną z dwóch metod: nakładkową lub laserową (przy użyciu specjalnej lampy LED lub Beyond). Na czym polegają?

Wybielanie zębów metodą nakładkową

Wybielanie zębów metodą nakładkową polega na pobraniu od pacjenta wycisku górnego i dolnego łuku zębowego. Na jego podstawie wykonane zostaną elastyczne, przezroczyste nakładki, które pacjent sam wypełnia żelem, a następnie nosi przez kilka godzin dziennie. W przeciwieństwie do nakładek dostępnych w drogeriach, te wykonane przez protetyka lub technika dentystycznego są idealnie dopasowane do zębów pacjenta, dzięki czemu lepiej się trzymają. Uzyskanie efektu śnieżnobiałych zębów trwa najczęściej od 2 do 4 tygodni.

Wybielanie zębów przy użyciu lampy

Wybielanie zębów lampą odbywa się za pomocą lampy Beyond lub diodowej. Zarówno pierwsza, jak i druga metoda polega na zastosowaniu żelu wybielającego, a następnie naświetlaniu zębów. Lampa diodowa działa wyłącznie na zewnętrzną warstwę szkliwa i usuwa tylko lekkie przebarwienia. Umożliwia ona uzyskanie efektu zębów bielszych od 2 do maksymalnie 8 odcieni. Utrzymuje się on od 6 do 9 miesięcy. Lampa Beyond to obecnie najnowocześniejsza metoda wybielania zębów, która wykorzystuje większą długość fali świetlnej niż lampa LED i przenika przez szkliwo aż do zębiny. Skutecznie zwalcza ona nawet bardzo intensywne przebarwienia, na przykład wywołane przez fluor i leki (w tym antybiotyki). Lampa Beyond umożliwia uzyskanie efektu zębów bielszych od 5 do 16 odcieni, utrzymuje się średnio od roku do dwóch lat.

Ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty?

Cena wybielania zębów u dentysty zależy od wybranej metody. Za wybielanie nakładkami trzeba zapłacić od 400 do 800 złotych w zależności od miasta oraz wybranej kliniki lub gabinetu. W całkowity koszt wliczone są dwie wizyty, spersonalizowane nakładki i preparat wybielający. Nieco droższe będzie wybielanie lampą LED. Kosztuje ono od 200 do 500 złotych. Z kolei za zabieg wybielania lampą Beyond należy zapłacić od 500 do nawet 1500 złotych. Warto pamiętać, że przed wybielaniem zębów często konieczne jest wykonanie dodatkowych zabiegów, np. skalingu lub piaskowania. Ich koszt to 100-300 złotych.

Wybielanie zębów w domu - czy warto?

Wiele osób, które borykają się z przebarwieniami szkliwa, zaczyna od domowych sposobów na śnieżnobiały uśmiech. Są one tańsze, niż wybielanie zębów u dentysty, jednak na efekt należy poczekać dłużej i nie będzie się on utrzymywał tak długo, jak w przypadku profesjonalnego zabiegu. Na rynku dostępne są obecnie pasty wybielające, które bazują na drobinkach mechanicznie usuwających osady. Działają one powierzchniowo, a zatem nie sprawdzą się w przypadku osób, nie potrzebują intensywnego wybielania.

Specjaliści przestrzegają przed stosowaniem popularnych, ale niebezpiecznych past z węglem aktywnym oraz proszków bazujących na tym składniku. Stosowanie go może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Wszystko ze względu na to, że węgiel aktywny wykazuje silne właściwości ścierające, może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa. Prof. John Brooks z Dentystycznego Uniwersytetu Maryland w Baltimore przeanalizował 50 produktów zawierających węgiel aktywny i dowiódł, że nie mnie wykazują one właściwości detoksykacyjnych, remineralizacyjnych, wybielających lub przeciwbakteryjnych.

Do wybielania zębów w warunkach domowych można również stosować plastry oraz nakładki z żelem. Te pierwsze usuwają przebarwienia dzięki obecności nadtlenku wodoru. Substancja ta stosowana jest również w gabinetach stomatologicznych, jednak dentyści używają znacznie większych stężeń. Te drugie działają podobnie do wybielania nakładkowego w gabinecie, jednak ich efekt może być słabszy.

Warto pamiętać, że przed wybielaniem zębów na własną rękę należy skonsultować się ze stomatologiem, który pomoże dobrać odpowiednie preparaty lub zaproponuje inne metody.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na shownews.pl shownews.pl