Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10 prostych, tanich i sprawdzonych sposobów na piękne włosy. Wszyscy będą Ci ich zazdrościć

Martyna Piotrowska
Martyna Piotrowska
Tamara Bellis/UNSPLASH
Zastanawiasz się, co zrobić, żeby mieć piękne i lśniące włosy? Nie musisz wydawać kroci na zabiegi u fryzjera, by nadać im blasku - równie dobrze sprawdzi się odpowiednia pielęgnacja w domowym zaciszu. Poniżej znajdziesz najlepsze porady na włosy - efekty przerosną Twoje oczekiwania!

Mówi się, że włosy są naszą wizytówką. Gdy są one zadbane, przyciągają uwagę i dodają uroku właścicielowi. Długie, krótkie, kręcone, falowane czy proste - przy odpowiedniej pielęgnacji zrobią wrażenie na otoczeniu. Wystarczy poświęcić im trochę uwagi, a efekty będą niesamowite. Przedstawiamy najlepsze porady na piękne i lśniące włosy!

10 porad na piękne i lśniące włosy

Jeśli Twoje włosy są suche i matowe, nie martw się - pierwsze efekty odpowiedniej pielęgnacji zobaczysz niemal natychmiastowo. Przed jej wdrożeniem określ porowatość włosów: niska, średnia czy wysoka? W sieci dostępne są darmowe testy, które mogą Ci w tym pomóc. Popularny jest także domowy test na porowatość, w ramach którego należy umieścić włos w naczyniu z wodą i odczekać 5 minut. Jeśli po tym czasie opadł on na dno - masz włosy wysokoporowate, jeśli dalej unosi się na powierzchni wody - niskoporowate, jeśli zaś utrzymuje się w połowie - średnioporowate.

Chcąc mieć piękne, lśniące włosy, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację. Należy dostosować ją do potrzeb swoich włosów (oraz skóry głowy). Poniżej przedstawiamy najlepsze porady na włosy - gdy wdrożysz je w życie, szybko zauważysz niesamowite efekty!

  1. Jak myć włosy?
    Mycie włosów jest - wydawałoby się - prostą czynnością. Jest jednak kilka haczyków. Po pierwsze: odpowiedni szampon. Jego zadaniem jest przede wszystkim oczyszczenie skóry głowy, dlatego wybierz produkt dopasowany do jej potrzeb. Łagodny, średni czy mocny szampon na co dzień? Sprawdź na własnej skórze, który sprawdzi się najlepiej. Jeżeli zdecydujesz się wybrać łagodniejszy, pamiętaj o regularnym myciu oczyszczającym szamponem, tzw. rypaczem - np. raz w tygodniu. Kosmetyk powinno się rozwadniać, a samą skórę głowy, zwaną skalpem, łagodnie myć przez ok. 2-3 minuty (pamiętając, by jej nie trzeć!). Ponadto nie musisz myć włosów na ich długości - oczyści je spływająca piana.
  2. Odżywki i maski
    By mieć piękne i lśniące włosy, należy pamiętać o używaniu odżywki lub maski przy każdym myciu. Podstawą jest zachowanie równowagi PEH. Musisz nauczyć się rozpoznawać, czego brakuje Twoim włosom. Dzięki proteinom nadasz włosom objętości, wygładzisz je i pozwolisz im się zregenerować, są bowiem budulcem włosów. Emolienty, których zazwyczaj w pielęgnacji powinno być najwięcej, tworzą tzw. warstwę okluzyjną - zatrzymują nawilżenie we włosach oraz dobrze wpływają na ich elastyczność. Humektanty zapewniają włosom nawilżenie, ale uwaga - w wielu przypadkach dobrze jest domknąć je emolientami. Brzmi na skomplikowane? Nie przejmuj się, z czasem bez problemu zauważysz, co służy Twoim włosom.
  3. Peeling skalpu
    Dzięki regularnemu peelingowi skóry głowy nie tylko pozbędziesz się zrogowaciałego naskórka, ale i sprawisz, że Twoje włosy będą wolniej się przetłuszczać, gdyż zapobiegniesz nadmiernemu wydzielaniu sebum. Możesz zaobserwować także poprawę mikrokrążenia i przyspieszony wzrost włosów. Ponadto regularne złuszczanie pomoże w walce z nadmiernym wypadaniem włosów. Na rynku znajdziesz różne rodzaje peelingów: mechaniczne, enzymatyczne i kwasowe.
  4. Delikatne osuszanie włosów
    Tarcie mokrych włosów ręcznikiem powoduje powstawanie uszkodzeń mechanicznych, dlatego zadbaj o ich delikatne osuszanie. Coraz częściej poleca się rezygnację z tradycyjnego, szorstkiego ręcznika na rzecz bawełnianego lub bambusowego. Dobrym pomysłem będzie również turban, ręcznik z mikrofibry lub nieużywana, bawełniana koszulka. Pamiętaj, by po kąpieli odcisnąć nadmiar wody z włosów dłońmi, a następnie przystąp do delikatnego osuszania.
  5. Olejowanie włosów
    Regularne olejowanie włosów poprawi ich kondycję i sprawi, że będą pełne blasku. By przyniosło oczekiwane efekty, musisz jednak zadbać o dopasowanie oleju do ich porowatości. Włosy niskoporowate mogą polubić się np. z olejem kokosowym czy masłem kakaowym, średnioporowate - z olejem słonecznikowym, oliwą z oliwek czy olejem rzepakowym, a wysokoporowate - z olejem sojowym, lnianym lub konopnym. Na rynku dostępne są również gotowe mieszanki olejów. Dobór produktu na ogół przeprowadza się metodą prób i błędów, dlatego nie zrażaj się, jeśli pierwszy z nich nie okaże się strzałem w dziesiątkę.
  6. Termoochrona
    Używasz suszarki, prostownicy lub lokówki? Jeśli tak, nie zapominaj o kosmetykach termoochronnych. Dzięki nim zabezpieczysz włosy przed szkodliwym działaniem wysokich temperatur - zadaniem tych produktów jest tworzenie warstwy ochronnej, która pozwoli na zminimalizowanie ewentualnych uszkodzeń.
  7. Czesanie włosów
    Czesanie włosów wydaje się być prostą czynnością, jednak i tu należy przestrzegać pewnych zasad, by zapobiegać nadmiernym uszkodzeniom mechanicznym. Mokre włosy powinno się czesać grzebieniem, z kolei suche - szczotką, najlepiej z naturalnym włosiem. Poleca się rozczesywanie włosów partiami, zaczynając od końcówek, a następnie przechodząc do wyższych pasm.
  8. Dieta
    Jak dbać o włosy? Ich kondycję poprawi nie tylko odpowiednia pielęgnacja - równie ważna jest zbilansowana dieta. Zadbaj o odpowiednią podaż płynów. Twoje posiłki powinny z kolei obfitować w witaminy z grupy B, a także witaminy A, C i D, kwasy Omega-3, cynk, selen, żelazo, krzem, miedź. Odpowiednia dieta może zadziałać lepiej niż niejeden suplement!
  9. Odżywki DIY do włosów
    W pielęgnacji włosów znajdzie się miejsce również na domowe sposoby, które stosowały nasze babcie. Możesz postawić na naturalne maski DIY zamiast gotowych, drogeryjnych produktów. Jogurt, żółtko jaj czy żelatyna stanowią źródło protein, aloes, miód, cukier i tzw. glutek lniany, czyli żel z siemienia lnianego - humektantów, zaś oleje są emolientami. Możesz także dodać wybrany składnik lub składniki do sklepowej maski lub odżywki.
  10. Domowe płukanki do włosów
    Jeśli chcesz mieć piękne i lśniące włosy, powinnaś zadbać o zamknięcie rozchylonych łusek. Doskonale sprawdzą się tutaj domowe płukanki o kwaśnym odczynie, takie jak octowa czy cytrynowa. Wystarczy dodać 1 łyżkę octu lub soku z cytryny do 1 litra wody i wymieszać. Tego rodzaju płukankę najlepiej stosować 1-2 razy w tygodniu. Co ciekawe, świetne efekty można uzyskać także dzięki płukaniu włosów… piwem. Należy jednak przelać piwo do miski już dzień wcześniej lub podgrzać je, by część alkoholu wyparowała.

Prezentowane powyżej porady na włosy pozwolą na zadbanie o nie zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Pierwsze efekty przyjdą niemal natychmiastowo, kluczowa jest jednak regularność. Z czasem wszyscy będą zazdrościć Ci pięknych i lśniących włosów!

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na shownews.pl shownews.pl